شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

این وب جهت معرفی شهرستان بن طراحی شده است که امیدواریم مورد توجه کاربران عزیز قرار گیرد. کاربران می توانند جهت هرچه بهتر شدن این وبلاگ که گامی در جهت معرفی هرچه بیشتر شهر و شهرستان بن است با ما همکاری داشته باشند. مطالب و عکس ها به نام خود آنها در این وبلاگ درج می گردد. با تشکر فراوان

اگر مسئولین محترم شهر - شهرستان و استان با ما همکاری داشته باشند می توانیم این مجموعه اطلاعات را با یک سری اطلاعات دیگر در قالب یک کتاب چاپ نماییم.


«شهربن»مرکز شهرستان بن یکی از شهرهای ترک زبان استان چهارمحال و بختیاری است،و شمالی ترین شهر این استان و در نزدیکی سد زاینده رود قراردارد.

***
از همشهرستانی عزیز درخواست می شود مطالب و عکس های خود را درباره شهر و روستای خود به دست ما برسانند تا در این وبگاه جهت استفاده عموم درج نمائیم.
آدرس : شهر بن ، خیابان ملت ، کافی نت شهر بن - شهر من ، جعفرنادری

نویسندگان
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۲۲ اسفند ۹۵، ۱۵:۴۳ - سورانی
    شهید

دوشنبه, ۲۲ دی ۱۳۹۳، ۰۷:۱۴ ب.ظ

۰

پل های تاریخی شهر بن

دوشنبه, ۲۲ دی ۱۳۹۳، ۰۷:۱۴ ب.ظ

پل تاریخی حاج مهدی شهر بن

این پل دراستان چهارمحال بختیاری- شهر بن واقع است. در شمال آن محله بازار قدیم بن در جنوب محله جانبازان ودر شرق وغرب مسیل لاوار قرار دارند. این اثر در کوهپایه  کوه بن ودر بافت قدیم این شهر بر روی مسیل لاوار احداث شده است. طبیعت پیرامون دشتی واقلیم آن معتدل خشک است .کوه بن و کوه شیراز درجنوب غرب  مهمترین عوارض طبیعی نزدیک می باشند.  این پل همچنان که از نام آن پیداست توسط یک فرد خیر بنام حاج مهدی در دوره قاجاریه ساخته شد.نوع قوس ، فرم ومصالح آن با پلهای بارده وپل کنرک قابل مقایسه اند.   پل بروی مسیل لاوارکه درفصول سرد وبارانی عبور از آن به دلیل عمق نسبتا زیاد ناممکن است جهت ارتباط آسانتر محله های گونه ای در جنوب و قوزی در شمال بن ساخته شد.

پل حاج مهدی دارای یک دهانه با قوس جناغی است که بروی پایه هایی از سنگ قلوه در متن وسنگ نمای مالون و ملاط گچ وساروج ساخته شد در ساخت دهانه طاق آجری پل از دوروش ضربی ورومی با ملاط  گچ استفاده شده است  این پل به طول(اصلی) 11.8 مترعرض3.8 متر وارتفاع4.30 مترکه بخشی از ضلع شمالی آن در زیر دیوار مسیل مدفون شده است.

 این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۵۰۹به‌ عنوان یکی از  آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عکس پل تاریخی حاج مهدی شهر بن

پل تاریخی حاج الله یار شهر بن

این پل دراستان چهارمحال بختیاری- شهر بن واقع است.در شمال آن ،محله و بازار قدیم بن در جنوب ،محله جانبازان ودر شرق وغرب مسیل لاور قرار دارند. این اثر در کوهپایه  کوه بن ودر بافت قدیم این شهر بر روی مسیل لاوار احداث شده است. طبیعت پیرامون دشتی واقلیم آن معتدل خشک است .کوه بن وشیراز درجنوب غرب  مهمترین عوارض طبیعی نزدیک می باشند. این پل بروی مسیل  طبیعی لاوار که از شمال به جنوب شهر بن عبور می کند. ودارای عمق نسبتا زیادی است  جهت عبور  سهل وآسان  مردم محله بازار قدیم( بن جنوب به شمال ) توسط شخصی به نام حاج الله یاراکبری بنی ساخته شد .

پل به طول 5/10متر عرض 5/4 متر وارتفاع 20/6 متر از کف مسیل دارای دودهانه در کنار هم وبه شکل سوار وپیاده است که نشان می دهد. این بنا دردو دوره نزدیک به هم ساخته شده است .ابتدا دهانه با ارتفا ع کمتر و پس از چند سال به جهت استحکام بیشتر این دهانه دهانه های دیگر با ارتفاعی بالا تر در کنار آن ساخته شد. این موضوع در کتیبه های که امروز تنها جای آن باقیمانده(بقول مردم )ذکر شده بود. بنای هر دو دهانه از مصالح سنگ قلوه و نمای  مالون در  پایه ها و آجر در بدنه  و دهانه و ملاط وساروج ساخته شده است.

این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۶ باشماره ثبت ۱۹۵۱۹ به‌عنوان یکی ازآثار ملی به ثبت رسیده است.

عکس پل تاریخی حاج الله یار شهر بن

 
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۰/۲۲
جعفر نادری بنی

بن

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">