شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

این وب جهت معرفی شهرستان بن طراحی شده است که امیدواریم مورد توجه کاربران عزیز قرار گیرد. کاربران می توانند جهت هرچه بهتر شدن این وبلاگ که گامی در جهت معرفی هرچه بیشتر شهر و شهرستان بن است با ما همکاری داشته باشند. مطالب و عکس ها به نام خود آنها در این وبلاگ درج می گردد. با تشکر فراوان

اگر مسئولین محترم شهر - شهرستان و استان با ما همکاری داشته باشند می توانیم این مجموعه اطلاعات را با یک سری اطلاعات دیگر در قالب یک کتاب چاپ نماییم.


«شهربن»مرکز شهرستان بن یکی از شهرهای ترک زبان استان چهارمحال و بختیاری است،و شمالی ترین شهر این استان و در نزدیکی سد زاینده رود قراردارد.

***
از همشهرستانی عزیز درخواست می شود مطالب و عکس های خود را درباره شهر و روستای خود به دست ما برسانند تا در این وبگاه جهت استفاده عموم درج نمائیم.
آدرس : شهر بن ، خیابان ملت ، کافی نت شهر بن - شهر من ، جعفرنادری

نویسندگان
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۲۲ اسفند ۹۵، ۱۵:۴۳ - سورانی
    شهید

دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۳، ۰۹:۱۱ ق.ظ

زبان ترکی در چهارمحال

دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۳، ۰۹:۱۱ ق.ظ

وقتی درجای جای این کشورعزیز صحبتی از استان( چهارمحال و بختیاری) می شود مردم دیگر نقاط کشورفکر می کنند که این استان به زبان بختیاری( لُری )تکلم می کنند وشایدکمتری کسی می داند که حدود 30درصد مردم این استان به زبان شیرین ترکی تکلم دارند.


استان چهارمحال و بختیاری از دوبخش (چهارمحال ) و (بختیاری) به وجود آمده است ، چهارمحال به محال:( لار ،کیار، میزدج و گندمان) اطلاق می‌گردد. برخی ساکنان محال لار و کیار و گندمان دارای گویش فارسی هستند و نژاد آنها نیز فارسی اصیل است و در بعضی از شهرها و روستاهای تابعه (چهارمحال) مردمان ترک زبان ساکن هستند این مردمان از نژاد ترک و دارای گویش ترکی هستند با توجه به این که جایگاه دیرینه اقوام ترک ترکستان و آذربایجان می‌باشد.


 جای سوال است که ترک زبانهای ساکن نواحی مرکزی ایران خصوصا ترکان ساکن چهارمحال از چه زمانهایی به این نواحی آمده‌اند بنابر قرائن موجود و سیاسی که حکام و شاهان در سرکوب اقوام مختلف اعمال می‌نمودند می‌توان ادعا نمود کوچ اقوام ترک از شمال به نواحی مرکزی ایران دلیل اساسی داشته است.


 احتمالا در زمان حکومت سلسله های ترک سلجوقی، غزنوی و خوارزمشاهی به خاطر نفوذ بیشتر در نواحی مرکزی اقوام ترک به مرکز کوچانده شده باشند. این نظر نیز وجود دارد که به خاطر سرکوب طوایفی که با حکومتها بنای مخالفت و سرکشی را می‌نمود این طوایف از موطن اصلی خود به نقاط دیگر کوچانده شده‌‌اند.


 همانگونه‌که نادر شاه طوایفی از بختیاری‌ها را به خراسان کوچ داد در عهد سلطنت ملکشاه سلجوقی که مرکز حکومت او اصفهان قرارداشت و از پادشاهان ترکان در اصفهان و نواحی اطراف آن زمینه مساعدی برای نفوذ و اقامت پیداکردندکه شاید ترکان امروزی در چهارمحال در آن عصر در این نواحی وطن گزیده‌اند.


در سال ۱۰۳۳ هق‌قریب ۷۰ هزار نفر ارمنی و آذربایجانی به داخل نواحی مرکزی ایران تبعید شدند در سال ۱۰۳۳ هق عده زیادی گرجی به مرکز تبعید شدند همچنین در سال ۱۰۲۸ هق ۵۰ هزار نفر از آذربایجان و ارمنستان به داخل ایران کوچانده شدند.


در حال حاضر ساکنین (چهارمحال )عبارتند از مردمانی با گویش‌ فارس و ترکی ، ترک های قشقایی در منطقه بروجن و سامان و دیگرمناطق و ترک های عثمانی وآذربایجانی در منطقه بن ساکنند.

 منبع: سایت استانداری چ و ب

 

 شهرها و روستاهای ترک زبان چهارمحال و بختیاری:

 شهرستان بن: *شهر بن  و  روستاهای :1- یانچشمه 2- حیدری  3 – آزادگان  4 - پهنا 5 – تومانک 6- لارک  7 -بارده 8- و بخشی از روستای جمالو

شهرستان سامان: *شهرسامان و روستاهای:1-هوره2 - چم جنگل 3-چم خلیفه 4 – سوادجان 5 – ایلبگی 6 -چم چنگ 7 -شوراب صغیر 8-محمدآباد 9-چلوان 10-چمزین 11-چم خرم 12-کاهکش 13-چم ناز 14-قراقوش 15-گرمدره 16-صادق آباد 17-قوچان 18-مارکده 19-یاسه چاه 20- دشتی 21-چم کاکا

شهرستان شهرکرد: بخشی از شهرشهرکرد به علت مهاجرت جمعیت قابل توجهی از شهرستان بن وسامان و... به این شهر و *شهر کیان ، شهرطاقانک ، شهر سودجان و روستاهای: 1 –هرچگان 2-پیربلوط 3-کاکلک 5-بهرام آباد 6 –مرغملک  7-اوچ بغاز  8-اشکفتک 9- آقبلاغ

شهرستان بروجن: بخشی از شهر بروجن و *شهربلداجی ، شهرفرادنبه ، شهر سفیددشت ، شهرنقنه  و روستاهای 1- آقبلاغ 2 -علی آباد 3- معموره

شهرستان فارسان: *شهرجونقان

شهرستان کیار: *بخشی از شهر شلمزار و روستای قلعه تک

شهرستان لردگان:  روستای ده ترکان

 

شاید مناطق دیگری هم دراین استان باشد که از قلم افتاده باشد کسانی که اطلاع دارند اعلام کنند تا اضافه کنیم.
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۰/۲۹
جعفر نادری بنی

نظرات  (۱۲)

یاشاسین تورک دنیاسی 
۱۶ مهر ۹۴ ، ۱۵:۴۴ چهارمحالی
معموره و علی آباد که اصلا ترکزبان نیستند

شهر بلداجی 50 درصد بختیاریند 
شهر جونقان 70 درصد بختیاریند
شهر نقنه 50 درصد فارسند

مردم جونقان 80 درصد ترک زبان هستند و بس.
شهر جونقان اکثرا بختیاری هستن الکی نگید
۱۸ خرداد ۹۵ ، ۱۵:۳۰ یونس طاهری
درمورد اصالت  ترکهای سودجان  بیشتر توضیح  دهید,متشکرم
بلداجی 90 درصد ترکه احتمالا جناب چهارمحالی تا حالا نرفته اونجا.اصولا شهرستان بروجن لر زیادی نداره
مغولها در برابر دفاع بختیاری کم اوردند پس کار فرهنگی کردند:-)
این هم از چهامال بختیاری خداحافظ,پارس خداحافظ,ایران
یاشاسون تورک دونیاسی
80 درصد
مدم جونقان 80 درصد ترک هستند
این حرفهای مفت چیه که میگید جونقان 70 درصد بختیاری اند؟؟ جونقان ترک هسند. سه تا فامیل با جمعیت 1000 نفر بختیاری اند. جونقان 28000 نفری منهای 1000 نفر لر که تازه اونها هم ترکی حرف میزنند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">