شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

این وب جهت معرفی شهرستان بن طراحی شده است که امیدواریم مورد توجه کاربران عزیز قرار گیرد. کاربران می توانند جهت هرچه بهتر شدن این وبلاگ که گامی در جهت معرفی هرچه بیشتر شهر و شهرستان بن است با ما همکاری داشته باشند. مطالب و عکس ها به نام خود آنها در این وبلاگ درج می گردد. با تشکر فراوان

اگر مسئولین محترم شهر - شهرستان و استان با ما همکاری داشته باشند می توانیم این مجموعه اطلاعات را با یک سری اطلاعات دیگر در قالب یک کتاب چاپ نماییم.


«شهربن»مرکز شهرستان بن یکی از شهرهای ترک زبان استان چهارمحال و بختیاری است،و شمالی ترین شهر این استان و در نزدیکی سد زاینده رود قراردارد.

***
از همشهرستانی عزیز درخواست می شود مطالب و عکس های خود را درباره شهر و روستای خود به دست ما برسانند تا در این وبگاه جهت استفاده عموم درج نمائیم.
آدرس : شهر بن ، خیابان ملت ، کافی نت شهر بن - شهر من ، جعفرنادری

نویسندگان
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

دوشنبه, ۲۶ بهمن ۱۳۹۴، ۰۴:۱۴ ب.ظ

۶

دکتر نصراله سورانی یانچشمه ای

دوشنبه, ۲۶ بهمن ۱۳۹۴، ۰۴:۱۴ ب.ظ

ایده محقق شهرستان بن برای تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی

 ایرنا-یک محقق چهارمحال و بختیاری با انجام تحقیقات میدانی در بخش کشاورزی به ایده و راهکارهای عملی برای مقابله با خشکسالی، مهار سیلاب ها، حفظ محیط زیست، مقابله با ریزگردها و در نهایت اقتصاد مقاومتی دست یافته است.

به گزارش ایرنا، دکتر  نصرالله سورانی روز چهارشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز شهرکرد با ارائه تحقیقات علمی و عملی خود بخشی از دستاوردهای خود در این زمینه را رونمایی کرد.
این محقق گفت: جهان امروز از وجود آلودگی های زیست محیطی به شدت رنج می برد و این موضوع مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، که ناتوانی در مهار این وضعیت، جهان را با بحرانهای جدی روبرو می کند.
وی، کاشت گیاهان مقاوم و سازگار با محیط را مهمترین راهکار برای رفع مشکلات زیست محیطی دانست و افزود: برای جلوگیری از ضایعات زیست محیطی و ایجاد تعادل در زمین ضروری است تا به کشت گیاهانی پرداخت که ضمن اینکه به آب بسیار کمی نیاز دارد بلکه مقاوم و سازگار با محیط باشد.
سورانی از شناسایی ۴۵ نوع گیاه مقاوم و کم مصرف در کشور خبر داد و گفت: با تحقیقات بسیاری که تاکنون انجام داده است،برای هر نقطه ای از کشور یک یا چند گونه گیاهی شناسایی کرده شده است تا متناسب با هر اقلیمی بتوان گونه های مقاوم و سالمی کشت کرد.
این محقق با تاکید بر تغییر الگوی کشت در کشور، تصریح کرد: با وجود خشکسالی و بحران آب در بسیاری از استانهای کشور همچنان گیاهانی با مصرف بالای آب کشت می شود که این امر مشکلات حوزه کشاورزی کشور را تشدید می کند.
سورانی ادامه داد: در همین راستا الگوی کشتی طراحی کرده ام که ضمن اینکه گیاهان برخلاف شیب آب، کشت می شود،بلکه این نوع کشت تلفیقی از درخت و گیاه علفی و مکانیزه انجام می شود.
وی با تاکید بر ذخیره آب در زیرزمین برای مقابله با هدررفت آب های سطحی، تصریح کرد: بهترین راهکار برای مهار سیلاب ها و بهره وری از آبهای سطحی ذخیره کردن آب در زیرزمین با استفاده از شیوه های نوین کشاورزی است.
این فعال حوزه اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: با تلفیقی از راههای مکانیزه، بیولوژیک و گیاهان سازگار با محیط زیست و با صرفه اقتصادی می توان تحول بزرگی در کشاورزی و به ویژه حفظ محیط زیست کشور و جهان ایجاد کرد.
سورانی افزود: با این راهکار،می توان با خشکسالی مقابله کرد و حتی سیلاب ها و آبهای جاری را نیز می توان مهار کرد و با الگوهای کشت مناسب با هر اقلیم، تحولی در حوزه کشاورزی کشور ایجاد کرد.
وی با تاکید بر حمایت جهاد کشاورزی از طرح های اقتصادی مقاومتی، اظهار کرد: باحمایت سازمان جهاد کشاورزی و آموزش این روش های نوین به کشاورزان می توان به خوبی اقتصاد مقاومتی را در این حوزه محقق کرد.
به گزارش ایرنا، دکتر نصرالله سورانی متخصص بیهوشی علاوه بر فعالیت های پزشکی،در حوزه کشاورزی تحقیقات میدانی نیز دارد و تاکنون طرح ها و تحقیقات کشاورزی خود را در مناطقی از استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان اجرایی کرده است.*********


دکتر سورانی

    یک محقق رشته کشاورزی در شهرستان بن  استان چهارمحال و بختیاری از انجام موفقیت آمیز کار تحقیقی بر روی ۴۵ نوع گیاه خبر داد.

   به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه چهارمحال و بختیاری- دکتر نصراله  سورانی با حضور در دفتر ایسنا    افزود:سال  ۳۴در روستای یان چشمه و خانواده ای کشاورز به دنیا آمدم و تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی در یان چشمه ادامه دادم،  پس از گذراندن مقطع دیپلم در نجف آباد در رشته پزشکی قبول شدم و تخصص خود را در شاخه بیهوشی را در اصفهان و زاهدان به پایان رساندم.

وی تصریح کرد: در طول زمان خدمت نیز در خاش، زاهدان، نیک شهر، چابهار، نهبندان، خراسان جنوبی، قائن، بیدجان، گراش فارس، لامرد، اوز، خوانسار، داران، فریدون شهر، ناغان، اردل، فرخ شهر، ساوه، شاهزند، کردستان و نجف آباد به مردم خدمات رسانی کرده است.

دکتر سورانی به ارائه شیوه جدید برای درمان سالک در سال ۷۲ اشاره و خاطرنشان کرد: سال ۷۲ به طور همزمان ۳۰ درصد مردم فریدون شهر اصفهان به بیماری تب مالت مبتلا شدند که علت آن استفاده زیادی از داروی خاصی که یکی از عوارض آن کری بود، با استفاده از آزمایش ۲ ام ای امکان تشخیص کافی یا ناکافی بودن دوره درمان فراهم و کمک موثری به بیماران شد.

وی رابطه بهداشت و اقتصاد را تنگاتنگ دانست و افزود: چنانچه مردم از لحاظ اقتصادی دارای وضعیت خوبی باشند به رعایت بهداشت رغبت بیشتری نشان خواهند داد.

دکتر سورانی گیاه کلوس را سنبل رشته کوه زاگرس دانست و تصریح کرد: داشتن ریشه عمیق، تاثیر در حفظ خاک، مقاوم بودن در برابر سرما، خاصیت ضدسرطانی، ضد التهابی و خوراکی از مهم ترین ویژگی های این گیاه در حال انقراض است.

وی با اشاره به اهمیت تکثیر گیاهان در حال انقراض اظهار داشت: گیاهان دارویی و خوراکی زیادی در رشته کوه های زاگرس رشد می کند که متاسفانه در حال انقراض هستند این در حالی است که با تشویق مردم به کاشت و تکثیر این نوع گیاهان با توجه به اشتغال زایی بالای آن می توان از انقراض آنان جلوگیری کرد.

این محقق با بیان اینکه خشکسالی یکی از مهم ترین بلایای طبیعی ایران است خاطرنشان کرد: درحال حاضر برای تهیه آب شرب و کشاورزی از آب چاه به جای آب های سطحی استفاده می شود که این اقدام نتیجه ای جز نابودی محیط زیست ندارد.

دکتر سورانی تصریح کرد: شخم زدن زمین های کم بازده در جهت شیب برای کشت گندم دیم هیچ صرفه اقتصادی جز نابودی خاک ندارد بنابراین کشت گندم آبی در منطقه خشکی مانند ایران که برای هر هکتار آن ۵ هزار مترمکعب آب مصرف می شود، یک نوع جنایت است.

به گفته وی، نمونه زنده این اتفاق در استان اصفهان در حال رخ دادن است به طوری که این استان با همه آبی که ازکوه های زاگرس در چهارمحال و بختیاری و فریدون شهر برده نه تنها نتوانسته مشکلات خود را حل کند بلکه شرق این استان نیز به خشکسالی و فقر عجیبی گرفتار شده است.

وی ادامه داد: استاندار استان اصفهان اعلام کرده که حتی با راه افتادن تونل سوم کوهرنگ، مشکل کمبود آب این استان حل نمی شود و در صورت لزوم آب شور خلیج فارس به استان پمپاژ خواهد شد این در حالی است پمپاژ و شیرین کردن آب شور هزینه های هنگفتی دارد.

دکتر سورانی با بیان اینکه اکنون پمپاژ آب از عمق زمین به دلیل عمیق شدن سطح چاه ها دیگر توجیه اقتصادی ندارد اظهار داشت: تهدید شدن شهرهای بزرگ نظیر اصفهان توسط شن های روان، مشکلات کشاورزی خوزستان به دلیل برداشت بی رویه آب و در معرض خطر بودن ماهیان و دیگر آبزیان رودخانه کارون به دلیل غلیظ شدن فاضلاب رودخانه از مهم ترین نتایج نابودی محیط زیست است.

وی برداشت بی رویه آب از چاه ها را عامل اصلی فرونشستن زمین، رخ دادن زلزله بم و خشک شدن درختان مثمر جهرم دانست و خاطرنشان کرد: هرچند در حال حاضر چاه ها به عنوان یک تکنولوژی تاثیرات مثبتی داشته اند ولی در درازمدت بلای جان مردم می شوند به طوری که در چند سال آینده جهرم نیز دچار فرورفتگی و ریزش زمین خواهد شد.

به گفته وی، سد یکی از راه های نگهداشت آب های روان است ولی سد سفید رود نمونه زنده ای است که به دلیل شستشوی زیاد خاک و شخم اطراف دریاچه در عمل قابل استفاده نیست، همچنین با احداث سد زاینده رود نیز حداقل ۹ روستا با ۲۱ هزار هکتار زمین نابود و اهالی آنها حداقل در ۳ استان پراکنده شدند بنابراین اگرچه سدها برای حل مشکلات مردم احداث می شوند ولی متاسفانه موجب از بین رفتن تعداد زیادی از روستاها و کوچ مردم می شود.

این محقق، عامل اصلی تخریب ها را سازمان منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: طبق اصل حفاظت محیط زیست همه حیوانات جزو اکوسیستم منطقه محسوب می شوند در حالی که تنها چیزی که در این اصل در نظر گرفته نمی شود، مردم بومی این مناطق هستند.

دکتر سورانی اظهار داشت :طبق اصل ۴۴، دولت همه چیز را به مردم واگذاری می کند ولی متاسفانه این اصل در منابع طبیعی پیاده نمی شود.

به گفته وی، چنانچه منابع طبیعی و محیط زیست به طور هماهنگ و طبق اصول، زمین ها را به مردم واگذار کنند نه تنها آب و خاک منطقی شود بلکه درآمد زایی و اشتغال را نیز در برخواهد داشت در غیر این صورت مردم نه تنها از منابع طبیعی حفاظت نمی کنند بلکه برای نابودی آن نیز اقدام می کنند.

وی سیاست های غلط منابع طبیعی را عامل اصلی محافظت نشدن جنگل توسط مردم دانست و خاطرنشان کرد: با شعار دادن نمی توان برای جامعه کار انجام داد ولی با توجه به طرح های الگویی و عملی می توان آینده جمع کثیری از مردم را تضمین کرد.

دکتر سورانی با بیان اینکه خرده مالکی یکی از بزرگترین آفت های کشاورزی است ادامه داد: یکپارچه سازی زمین ها و مکانیزه کردن کشاورزی یکی از ضروریات حفظ منابع طبیعی و توسعه کشاورزی است.

وی هماهنگ نبودن کشور ژاپن با طبیعت را عامل اصلی سونامی عظیم ژاپن دانست و تصریح کرد: همه انرژی ها روزی به پایان می رسد ولی داشتن تعامل با طبیعت موجب غلبه انسان بر طبیعت می شود.

دکتر سورانی با اشاره به اهمیت حفظ آب های موجود جهت استفاده درست اظهار داشت: ذخیره کردن آب های سطحی با شیوه های متعدد در زمین، احداث سد خاکی مکانیزه و استفاده از گونه های درختی در مسیر آب های سطحی و قنات ها به ویژه در مکان های کوهستانی، کاشت گونه های متعدد درخت یا درختچه در فواصل ردیف های ایجاد شده و کاشت گیاهان دارویی و خوراکی در بین درختان به جای علف هرز نه تنها از تبخیر آب جلوگیری می کند بلکه سیراب شدن مزرعه از آب ذخیره شده و بالارفتن سطح آب های زیرزمینی منطقه را نیز به دنبال دارد.

وی با تاکید بر شناسایی مزارع الگویی همه استان ها برای معرفی به افراد علاقه مند خاطرنشان کرد: پیدا کردن ژن های مناسب گیاهان هر منطقه و شیوه پیوند این گیاهان از مهم ترین اقدامات برای کشت گیاهانم بوده ولی کشت این گیاهان به دلیل بالا بودن هزینه کارگری باید به صورت مکانیزه و یکپارچه انجام گیرد به همین منظور برای اشتغال زایی وسیع و کاهش عوارض اجتماعی باید در مرحله اول با تشویق افراد پیشرو به ایجاد مزارع الگویی اقدام و پس از یکپارچه سازی اراضی مالکین خرده پا و مکانیزه کردن آنها به کاشت این محصولات اقدام کرد.

دکتر سورانی تغییر ذائقه مردم برای استفاده از موادغذایی که آب کمتری نیاز دارند را یکی از اصول مهم موفقیت در شاخه کشاورزی دانست و افزود: در کشور خشکی مانند ایران مقادیر زیادی از آب زاینده رود برای کاشت برنج در اصفهان و فارس استفاده می شود این در حالی است که برنج، پروتئینی در حد سیب زمینی و گندم دارد ولی مصرف آب آن بالاست.

به گفته وی، در حال حاضر گیاهی کشف کرده ام که به جای ۱۲ درصد پروتئین برنج دارای ۱۶ درصد پروتئین، مصرف کم آب و امکان کاشت در دو فصل پاییزه و بهاره بوده و به طور مکانیزه کشت می شود.

وی تصریح کرد: چنانچه مسئولین از ایده های نو حمایت کنند به جای استفاده از سوخت های فسیلی و اتمی که عوارض شدید دارند می توان از گیاهانی که سوزاندن آنان هیچ گونه عدم تعادلی در طبیعت ایجاد نمی کند، برای ایجاد انرژی استفاده کرد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۱۱/۲۶
جعفر نادری بنی

یانچشمه

نظرات  (۶)

۲۶ بهمن ۹۴ ، ۲۳:۱۵ محمد حسین نادری
با تشکر از زحماتتون.  واقعا عالیه! 

شما می توانید اخبار تصویری شهر بن را در وبگاه "جدید ترین ها" مشاهده کنید.
منتظر نظراتتون هستیم!

جدید ترین ها                         mhnb.blogfa.com

تقدیر و تشکر از شما و زحمات آقای دکتر

۱۱ شهریور ۹۵ ، ۰۹:۰۶ افراسیاب شیدایی
درود بر دکتر سورانی.
۱۷ فروردين ۹۶ ، ۱۹:۲۶ علی محمد مهرپرور
جناب دکتر سورانی
با سلام ، وقدر دانی از تحیقیات میدانی که برای جامعه کشاورزی ایران نوید بخش می باشد .من هم قول می دهم در حد تواضع خودم مطالب شمارا جهت استفاده ، در گروه همیاران طبیعت اصفهان مطرح کنم  ودر صورت توافق جنابعالی در یک سمینار مردم فهیم اصفهان با نقطه نضرات شما آشنا شوند . ضروت دیدم در این باره چند نکته را یادآوری کنم
1- گلچین موارد اعلام شده از طرف شما ددر پکیج های قابل در خصوص آبخیز داری در دسترس متصدیان امور کشاورزی بلا شک قرار دارد ، ولی آنچه در خصوص اجرایی نشدن آن باید گفت ، به نظر اینجانب بشرح زیر است 
1- مکانیزه کردن کشاورزی و توسعه  علمی  در رشته های مختلف کشاورزی از جمله مبازه با خشکسالی از جمله آبخیز داری در تا کنون در ساختار های مقاومتی وجهادی انجام شده ، وهمانطور که بدرستی اعلام داشتید ناکارایی آن شرایط دهشتناک  کشاورزی کنونی ایران  است  بنابراین پیشنهاد باز تولید مناسبات خرده مالکی تحت عنوین اقتصاد جهادی ومقاومتی ، ره به جایی نخواهد برد
2- مبا حث علمی  کشاورزی ،مانند سایر شاخه های علوم نباید سیاست زده ومانند  شکافت هسته ای احمدی نزاد ی در بستر های پپلیستی طرح گردد ، وباید بستر های مناسب خودرا  دارا باشد 
3- مشگل ما در شرایط کنونی جذب سرمایه ومشارکت جهانی را  نیاز دارد   که متاسفانه نگرش همان بخش های اقتصاد مقاومتی چون  دست بالارا در اقتصاد دارد  ،  با تمام تلاشی که دولت کنونی می کند  ، هنوز را ه بجایی نبرده است ، 
البته کار نیرو های پیشرو  ، طرح پیشنهادات عملی نظیر انچه که شما انجام داده اید می باشد وبا ید در همان بستر های فوقالذکر که خدمتتان عرض کردم ، مطرح گردد ، در غیر این صورت با کمال تاسف کار چاق کن مناسبات نیمه فئودالی کنونی مخواهیم بود 
این تجربه من یکسال در کابل افغانستان در زمینه بسط نیرو گاه های ابی انجام دادم ، ودر این خصوص ضرر هنگفتی کردم ، چون سردار ها ، و دولت نماینده های آن ها که دست در دست  پاکستان ، از   نیرو گاهای دیزلی را جهت فروش گازوییل حمایت کردند ، نهایتا کانکس تیم برق آبی مارا آتش ردند وما ومجبور شدیو دست از پا دارز تر به کشور خودمان باز گردیم ، دکتر جان شما فکر می کنید ما فیای تجاری ایران که در همان بستر های آنچنانی به کمین نشسته اند مثل شما دغ دغه خشکسالی را دارند 
 با تشکر 
مهدس علی محمد مهرپرور
۰۵ مهر ۹۶ ، ۰۱:۲۳ دکتر افشار
ممنون از وبلاگ خوبتون
۰۸ تیر ۹۷ ، ۱۲:۵۵ سارا مسگرچیان
سلام و عرض ادب 
خواهشمندم چنانچه از جناب دکتر سورانی شماره تماسی دارید جهت. دعوت از ایشان برای پروژه کشاورزی در اختیار بنده قرار بدین سپاسگزارم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">