شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

شهرستان بـن در استان چهار محال و بختیاری

شهرستان بـن

این وب جهت معرفی شهرستان بن طراحی شده است که امیدواریم مورد توجه کاربران عزیز قرار گیرد. کاربران می توانند جهت هرچه بهتر شدن این وبلاگ که گامی در جهت معرفی هرچه بیشتر شهر و شهرستان بن است با ما همکاری داشته باشند. مطالب و عکس ها به نام خود آنها در این وبلاگ درج می گردد. با تشکر فراوان

اگر مسئولین محترم شهر - شهرستان و استان با ما همکاری داشته باشند می توانیم این مجموعه اطلاعات را با یک سری اطلاعات دیگر در قالب یک کتاب چاپ نماییم.


«شهربن»مرکز شهرستان بن یکی از شهرهای ترک زبان استان چهارمحال و بختیاری است،و شمالی ترین شهر این استان و در نزدیکی سد زاینده رود قراردارد.

***
از همشهرستانی عزیز درخواست می شود مطالب و عکس های خود را درباره شهر و روستای خود به دست ما برسانند تا در این وبگاه جهت استفاده عموم درج نمائیم.
آدرس : شهر بن ، خیابان ملت ، کافی نت شهر بن - شهر من ، جعفرنادری

نویسندگان
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۲۲ اسفند ۹۵، ۱۵:۴۳ - سورانی
    شهید

چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۳، ۰۹:۴۰ ق.ظ

روستای جمالو شهرستان بن

چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۳، ۰۹:۴۰ ق.ظ


پیشینه روستای جمالو

 

روستای جمالو قدیم درساحل زاینده رود واقع بود بطوری که با بارش بارانهای بهاری و طغیان رودخانه نیمی از باغهای روستا زیرآب می رفت اطراف روستا مانند شمال ایران سرسبز وشاداب بود درمیان درختان بیشه ها یک لحظه صدای پرندگان قطع نمی شد سکنه آن به کشاورزی و دامداری مشغول بودند نیمی از مردمان ترک و نیم دیگراز چهارلنگ بختیاری هستند والبته نسل جدیدی هم لر و ترک اند چون یا پدر و یا مادرشان متعلق به یکی ازدوگروه است.


مردم جمالو متاسفانه هراز چند گاه برسرمسائل کوچک بطورگروهی با هم به نزاع می پرداختند گرچه پس ازمدت کوتاهی دوباره بر سفره  صلح می نشستند اصغرهارونی درشعرش به این نکته اشاره کرده است.

پس از احداث سد زاینده رود درسال 1348 پنج روستای یانچشمه- آبادچی - مره ویا بابا آگادگان -جمالو- وقعله رئیس یا مندرجان درحوزه آبگیری قرارگرفتند ومحبوربه تخلیه شدند.


 در روستای جمالو بر بالای یک تپه خاکی بسیار بلند به شکل مخروط قلعه بود متعلق به علیرضا خان کیانی که برای جلوگیری از فرسایش خاک آن نوعی بوته بر خاکش رویانده بودند وگفته می شد خاک این قلعه بصورت دست ریز ایجاد شده است .

در پایین این قلعه بقعه یکی از امامزادگان به نام حارث بن علی واقع بود که دریک طرف آن نیز قبرستان قرار داشت بر روی قبرهای قدیمی این قبرستان شیرها ی سنگی زیبایی وجود داشت که  سه چهار تای آنها بسیار بزرگ بودند وکار هنری محسوب می شدند اما به جهت بی اطلاعی مردم روستا این شیرهای سنگی به یغما رفتند .

 

برخی خوانین قدیم روستا

برخی خوانین روستا : عجم خان اسنفدیاری- محمد حسین خان خسروی معروف به آمم حسین کدخدای روستا- مرتضی قلی خان خسروی -غلامحسین خان افشار- قلی خان خسروی- علیرضا خان کیانی  وابراهیم خان خسروی معروف به آ ابراهیم را می توان نام برد.

 قبل ازاصلاحات ارضی زمینهای روستا متعلق به این خوانین بوده وتعداد کمی ازسکنه مالک زمین کشاورزی بودند .


بزرگان روستا

از بزرگان روستا نیزاز میان ترکها مشهدی سبزعلی رضاوندی و قیصرعلی رضاوندی که مداح و نوحه خوان خوبی بود وصدایی سوزناک داشت -کدخدا رسول سواری و پسرانش مرحوم الوالفتح وابن علی سواری-سوارعلی سواری که از ثروتمندان بود -از طایقه رمضانی ها مشهدی علی یار که اطلاعات زیادی از وقایع گذشته روستا دارد مانند جنگ خوانین و چالش انها با شاه برای ازدست ندادن اراضی وغیره  -از طایفه یارمجمدی محمد جواد یارمحمدی - از طایفه صابری ها مشهدی قربان که قاری معروف قرآن بود  -حاج اسماعیل دواشی - عباس آقا مشایخی - حیدرآقا کبیری -

ازمیان لرها  حاج شکرالله هارونی و پسرش آقاعیدی دبیر ارجمند وفرهیخته و منوچهر -صادق داودی و زنده یاد ابوالقاسم داودی - حاج آقاعلی هارونی و پسرش محمدخان و یحیی که آموزگار روستا بوده وبه گردن همه جوانان روستا حق معلمی دارد گرچه همه ما را مرتبا فلک می کرد -محمد زمان هارونی -کریم هارونی معروف به کریم ایاز - حاج عبدالله هارونی معروف به حاج عبدول - غلامرضا هارونی بودند که هرکدام به نحوی بر دیگران نفوذ داشته ودرحوادث تاثیرگذاربودند اکنون تعدادی از این بزرگان به سوی حق شتافته اند.

 


جمالوی جدید


پس از احداث سد زاینده رود و زیرآب رفتن جمالوی قدیم روستای جمالو ی جدید احداث شد و مردمی که قرار بود به دشت میشان دراستان خوزستان کوچ کنند دردامنه کوهی بنام (قیز قلعه سی) این روستا را بنا کردند.

 نیمی از جمعیت این روستا ترک و نیم دیگر لر بختیاری هستند که به کار کشاورزی و دامداری مشغولند.

 از رجال بنا کننده این روستا می توان از محمد جواد یارمحمدی ، موسی هارونی ، کریم ایاز، حیدرآقا علیقلی،حاج شکرالله هارونی،علیار رمضانی،عباس رضایی ، عباس آقا مشایخی،مشهدی سبزعلی رضاوندی را نام برد.اختلاف بین روستاییان باعث مهاجرت جوانان شد واکنون حدود بیست خانواده دراین روستا زندگی می کنند.

گروهی از ترکان این روستا قائدی ها و یارمحمدی ها هستند که گفته می شود اجداد آنها برای یاری امام حسین به سمت کربلا حرکت کردند ولی از انبوه سپاه یزید وحشت زده شده وبه زادگاه خود درایران بازگشتند به همین مناسبت به آنها قائیدلر و یا کائیدلر می گویند تعداد آنها زیاد است ومردمان خوش خلقی هستند .

 

 صابری ها ، رمضانی ها که به علت داشتن چهره اروپایی به قرمیزی لر معروف هستند - ونیز سواری ها که طایفه بزرگی هستند - رضاوندی ها از ترکهای ساکن این روستا می باشند- عرب لر که اکنون به مشایخی تغییر فامیل داده اند نیز جزو ترکهای این روستا هستند . هارونی ها - داودی ها - - صالحی ها از لرها این روستا هستند .

جالب این است که از لحاظ نامگذاری اکثر مزارع این روستا و روستاهای اطراف نام ترکی دارند مانند چائیرلی دره( دره چمن ) - آق بولاغ ( چشمه سفید) -ساغ دره - اینچه دره - ایاق دره - آق گدیک - قره دره - آلما دره سی - قمیشلی چمن - بویوک چمن - - ئوکوز قارشی - قورد دلیگی وغیر ه هستند .

مردمان روستای جمالو جدید را دردامنه کوه شیدا ساختند سکنه این روستا درحال حاضر از فامیل هارونی چهارلنگ بختیاری هستند و بزرگ فامیل شخصی به نام موسی هارونی بود که به رحمت ایزدی پیوسته است .

 

 

اصغر هارونی شعری زیبایی دروصف جمالو سروده است


دل زنده شود چون که کند یاد جمالو  آن دشت پراز نعمت وآباد جمالو

آن رود که ازپهلوی آن دهکده می رفت  از ریشه فرو ریخت بنیاد جمالو

با آن همه جنگی که جمالوگذرانید -  بی کینه بوند مردم دلشاد جمالو

آن قلعه خانی که همی سربه فلک داشت  می بود نشان ده آباد جمالو

هرکوچه وپس کوچه آن خاطره باشد بر مردم دلداده وآزاد جمالو

جزتپه خاکی نمانده اثراز آن  اینگونه شده دستخوش باد جمالو

برهرکه بگفتیم چنان بودوچنان شد  فریاد برآورد زفریاد جمالو

صدشکرکه بعد ازچهال سال فراقت  شد رحمت حق شامل افراد جمالو

چون آب فرورفت ازاین دهکده ازنو  گردیده عیان ریشه وبنیاد جمالو

مدفون شده آنجا یکی ازنسل امامان -  بودست عبادتگه افراد جمالو

آن پورعلی حارث با فضل وکمالات  از نورسیده است به امداد جمالو

 آمد به پلاکها و شده دفن درآنجا -  تا آنکه شود باعث ایجاد جمالو

تنها نه جمالوبه وجودش شده فیاض -  فیض اش همه راهست چوافراد جمالو

تقدیرچنین بود دگرباره بسرشد  تکریم شود مونس اجداد جمالو

اصغرزدل وجان کند اقرارو بگوید  دل زنده شود چون که کند یاد جمالو

این خاطره ای بود که بنوشت به دفتر-  تا زنده بماند همه دم یاد جمالوعکس هوائی روستای جمالوموافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۱/۰۱
جعفر نادری بنی

جمالو

نظرات  (۲۵)

سلام فامیل یارمحمدی لر نیستن ترکه ان
۲۳ مهر ۹۴ ، ۲۲:۱۱ داودی مومزایی
آقای ملکوتی جمالو آنقدر بزرگ داشته و دارد که امسال شما حق اظهارنظر نخواهید داشت .
 چو بیشه تهی گشت از نرشیر ...شغالان درآیند به بیشه دلیر
پاسخ:
سلام
ما این مطالب را از اینترنت گرفتیم اگر مطالب کامل تری دارید به دست ما برسانید تا در این وب منتشر کنیم
ممنون
naderi5jafar@gmail.com
حدود ۷۵درصد ترک هستن و ۲۵درصد بختیاری..اما در جمالوی جدید تنها چند خانواده بختیاری وجود داره
فامیل های رمضانی و صابری جزو برزگران و نوکران خان ها بوده اند.
افسوس که نان پخته خامان دارند اسباب تمام نا تمامان دارند انان که به نوکری نمی ارزیدند امروزه غلامان و کنزان دارند. ابادی جمالو ابر مردایی چون آنگهدار آغلامرضا آنورالله آعین الله آ نامدار وآخداد داشته که به دلیل خصومت شخصی اقایان اسمی از این حضرات برده نشده و الباقی که گفتین شدن بزرگ ابادی
جناب داودی مومزایی نظر شما محترم است بزرگان را حضرتعالی معرفی بفرمایید شرح دلاوریهای آن بزرگان مورد نظر را هم بنویسید البته بهتر است بطور مستند بفرمایید برای روستای جمالو چه کرده اند؟
من به اندازه سن وسال خود خاطرات را نوشته ام شعر شاعران را هم کامل بنویسید
چو جنگل تهی گردد از نره شیر- شغالان درآیند هرسو دلیر
افسوس که نخوت وتکبر شما اجازه نمی دهد واقعیات را بنویسید درجواب آقا بهنام هم بگویم نه من ونه شما تاکنون نامی از آ نگهدار و آ نورالله نشنیده ایم به قصه های دیگران هم نمی شود اعتنا کرد 
۰۸ فروردين ۹۵ ، ۲۰:۵۶ تانری وردی قورخماز
بهنام جان اینها که شما فرمودید " آ " نیستند همه شان " ی" بوده اند یعنی حرف آخر الفبا 
۱۲ فروردين ۹۵ ، ۱۵:۳۹ حمزه علیمراد
در جمالو فقط یک مرد بزرگ وجود داشت آن هم پدر من بود 
۱۸ فروردين ۹۵ ، ۰۱:۲۸ ارسلان هارونی
ان زمان که امم رضا  هارونی دوشادوش علی مردان خان مشروطه خواه می جنگید وان زمان که ممد خان مسول سد زاینده رود بود وان زمان که آموسا هارونی حرفش دربین ترک ولر دوتانمیشد  این همه خان واقای قلابی کجابود واین وبسایت هیچ چیز جز دشمنی ترک هارا با تایفه کله خلیل هارونی نمیرساند 
این همه  اقا ، آوخان قلابی  از کجا امده اند که از شخصیت های مهم همچون امم رضا ،آحسین هارونی یاد نشده است وآموسهارونی بزرگ خاندان هارونی راموسا  نام برده اید 
دوستان آیا بهتر نیست مطالبی بنویسید که در جهت کمک به آبادی جمالو باشد ؟ اگر طبق شنیده های خود از زمانهای قدیم می نویسید بهتر نیست به همدیگر اهانت نکنیم ؟ کارکردن برای هیچکس عیب وعار نیست هرچند نوکری و برزگری باشد دزدی و گدایی عار است نه کارکردن.
با سلام به دوستان گرامی آبرای بزرگی  گفته می شد و چه بسا کسانی در روستا ها مانند جمالو بودند ظلم می کردند واول نامشان آبود و چه انسانهای شریفی بودند و هستند وزحمت می کشیدند و به مردم  کمک احترام میگذارند وآندارند اما دلیل بر شرف اسنان نیست که به چه چیز صدایش کند بلکه اعمال اوست که نشانگر وجود ودرون آنهاست لطفاً واقع بینانه بنگریند همه اونهای که اسم بردید شریف و بزرگ بودند وهستند چه ترک و چه لر همه انسان هستند چه شاه چه فقیر پس گذشته هارا گرامی بدارید واحترام کنید یک دیگر را و مطالبی بنوسید که اطلاعات دیگران زیاد شود در مورد فامیل دکمه ای جمالوی (یا جعفر قلی دکمه ای جمالوای )که شاید فامیلشان عوض شده یا دیمه ای بوده ویا... لطفا اطلاعات بدید ممنون می شم .عکس های بیشتر بذارید و شهدای جمالو را معرفی کنید .حسین
۲۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۱:۲۱ هارونی جمالویی
دوستان توجه داشته باشید در دنیا بیش از هزار زبان وجود دارد آیا باید این مردمان بخاطر زبان با هم در جنگ وجدال باشند ؟ مسلما اینطور نیست ما همه انسانیم و خدمت کردن به همدیگر هدف ماست کاش جمالو باردیگر با همت مردمان لر وترک آباد شود برویم درسایه درختانی که می کاریم با همدیگر بگوییم وبخندیم وصفا کنیم .
۰۷ خرداد ۹۵ ، ۰۹:۵۲ محمود سواری
درود بر همه عزیزان جمالوِِیی
اولا از آقای ملکوتی ممنون که هر چند مختصر ولی مفید اطلاعاتی از روستای جمالو در اختیار ما گذاشتند حالا بماند که ما هنوز درگیر نام بردن از فلان شخص و دیگران هستیم و بیهوده و نابجا قضاوت میکنیم.
اگر دوستان ایرادی به این مطالب دارند لطف کنند و قبول زحمت کنند و منتی بر ما بگذارند و شرحی و یا متنی اماده و ارسال کنند که ما هم مطلع بشویم چون امثال من و هم سن و سالان من زیاد و شاید هیچ اطلاعی از تاریخ گذشته جمالو و افراد ساکن ان منطقه نداریم.
و در اخر بدانیم که با توهین و اهانت در این جا به نوعی فرهنگ را بروز میدهیم.
سلام وخسته نباشید به اقای ملکوتی اقای احمد اقا شما که سواد خوبی دارید ویک فرهنگی باادب وباشخصت هستید ولی خوب تقیغات نکردای شما اینهارا که نوشتهاید متعلق به فیروزاباد هستند وخودت هم  می دانی که من باشما هم سن هستم حالا تمام بزرگان جمالو را که درحد خودشان هستند می شناسم شما اگر انها را نمی شناختی از پدرت سوال می کردی من به کسی توهبن یا اهانت نمی کنم ولی شما از کا ه کوه ساخته ای  که هرکس  از فامیل خودش حرف می زنند خواهشمندیم از بزرگان سوال بکنید مثال پدر خودت
۱۲ مهر ۹۵ ، ۱۵:۱۹ دوستان جمالو ودلدادی جمالو نه شنیدن اسم جمالو
سلام اگر می خواهد دوبار ازدوران گذاشته جمالو یاد کنید برای اکثر فامیلها مشگل است چه ترک چه لر اگر بخواهد سوال شود میگویند عدای از لرها و ترک هارا به قله می بردن وآنها را سیخ داغ می کردن ویا انها را می گرفتن وبلاهای غیر انسانی باشون می کردن درجمالو همه می دانید یک خانواده قدرت داشت که به کسی باج نمی داد همه ان خانواده را می شناسید من طرف حق هستم چون انها که می گوید تمام نوکران خانها بودن وبه پشتوانی خان حرف می زدن  ولی از خودشان اراده نداشتن
۱۲ مهر ۹۵ ، ۱۵:۲۰ دوستان جمالو ودلدادی جمالو نه شنیدن اسم جمالو
سلام اگر می خواهد دوبار ازدوران گذاشته جمالو یاد کنید برای اکثر فامیلها مشگل است چه ترک چه لر اگر بخواهد سوال شود میگویند عدای از لرها و ترک هارا به قله می بردن وآنها را سیخ داغ می کردن ویا انها را می گرفتن وبلاهای غیر انسانی باشون می کردن درجمالو همه می دانید یک خانواده قدرت داشت که به کسی باج نمی داد همه ان خانواده را می شناسید من طرف حق هستم چون انها که می گوید تمام نوکران خانها بودن وبه پشتوانی خان حرف می زدن  ولی از خودشان اراده نداشتن
سلام و عرض ادب وخسته نباشید جمالو یعنی ترک ولروسلام ...احساسی انگشت روی حروف نزن اطلاعات دقیق و صحیح از روستا ی تاریخمان بیان کنید
سلام و عرض ادب وخسته نباشید جمالو یعنی ترک ولروسلام ...احساسی انگشت روی حروف نزن اطلاعات دقیق و صحیح از روستا ی تاریخمان بیان کنید
۱۵ آذر ۹۵ ، ۱۰:۱۷ دواشی . دهباشی
خوب است در صورتی که مطلبی نوشته میشود به  بدیهی ترین بدیهیات هم اشاره شود .
جمالوئیها گویا طایفه ای بنام دواشی یا دهباشی هم داشته اند .
دوستان گرامی لطف کنید قبل از نشر یک مطلب به جامع و مانع بودن آن توجه فرمایید .

۲۸ آذر ۹۵ ، ۲۳:۲۵ رسول. رضایی حیدری
با سلام من از دوستان. جمالویی تقاضا دارم انقدر بحث نکنند سر این مسایل کوچک بابا ط حیدری یل یاد بگرین یکم فروتن باشین بابا ول کنید این بچه بازی هارا چهارتا مطلب علمی چهارتا دانستنیهایی که نسل امروز از اون اطلاع ندارن به اشتراک بزارین من ازبچه های حیدریم ولی عاشق فرهنگ و گویش شیرین بختیاری ام بابا صمیمی باشید باهم 
۰۲ دی ۹۵ ، ۰۹:۳۶ امید اسلامیان
باسلام خدمت همه عزیزان و رحمت برای خفتگان در خاک جمالو
آقای ملکوتی ممنون از وب شماوتشکر از اطلاع رسانی
پیشنهاد میکنم که به علت کمی اطلاعات موجود از تاریخچه از بردن نام خوداری کنید وبه نزاع قدیمی در جمالو دامن نزنیدوفقط به بیان و معرفی طوایف بپردازید و درخواست معرفی طایفه دگمه ای که بیشتر فامیل آنها تغییر کرده و بزرگان آن جعفرقلی و براتعلی و برادرانشان وحیدر آقاکبیری و آقای مهراب کبیری وحاج آقارضا اسلامیان همه بزرگان طایفه دگمه ای جمالوئی که به علت کمی اطلاعات بنده نامشان برده نشد وهمچنین طایفه داودی که عزیزانی چون میرزا و فیروز داودی از این طایفه برای زنده نگاه داشتن نام جمالو و امامزاده حارث (ع)زحمات بسیاری کشیدند خداوند پدرشان حاج عبدالعلی داودی را رحمت کند که چنین پسرانی را تربیت نمودند
دوستان عزیز جمالویی اگر مطلبی برای سایت ارسال می کنید لطفا نام واقعی خودتان را بنویسید نام دیگران را ننویسید باعث ناراحتی و دلخوری خواهد شد 
اقا ی ملکوتی سلام گذشته ها که گذشته است گر چه گذشته هم مایع عزت ماست اما الان شخصیت هایی داریم که قابلیت ریاست جمهوری و وزارت و وکالت مملکت را دارند لطفا آن ها را معرفی کنید تا باعث تشویق این بی سوادان  و متکبران نادان شود به امید روزی که رییس جمهور از برادران جمالوییمان باشد خیلی خوشحالم که هم اکنون هم پزشکان و مهدسین و دانشمندان زیادی از جمالو داریم افتخار یعی این  نه خان نمکی و امسال او موفق باشی برادر بزرگوار همچنین عزیز بزرگوارمان جناب اقا ی دکتر ابو القاسم ملکوتی سفیر محترم در وزارت خارجه .
استاد گرامی جناب ملکوتی باسلام گرچه بزرگان وگذشتگان برای ما محترم هستند اما لطف بفرمایید از بزرگان امروزی پزشکان دانشمندان هسته ای مهندسین عالی رتبه صفیران والا مقام در وزارت امور خارجه سناتورهای نفتی برای این افراد بی سواد ومتکبران توخالی بنویسیدتا شاید امها هم به عقل بیایند وازاین الفاظ دروغین برعلیه شما برادر عزیزننویسند برای سلامتی تمام افتخار افرینان جمالو دعا کنیم که انشالله پست های عالی تری همچون ریاست جمهوری و وزارت نصیبشان گردد ومایه افتخاربیشتر ماگردند.
یه عده ادم هستند که میفهمن که نفهمند اما نمیفهمن که میفهمیم که نفهمند..............

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">